+ Small size hollow shaft encoder
+ Ideally suited for motor feedback applications
+ Extended standard operating temperature from -40 to 100 degrees Celsius
+ Universal output circuit TTL/HTL 5-30Vdc
+ Preferential versions with fast delivery
Examples of Motion Feedback in Aerospace
The aerospace industry typically uses encoders to provide feedback for the following functions:
+ Motor Feedback-Actuators, ground support vehicles, antenna positioning systems
+ Conveying-Baggage handling systems
+ Registration Mark Timing-Antenna positioning, airborne guidance systems
+ Backstop Gauging-Automated assembly systems
+ X-Y Positioning-Automated assembly systems
Examples of Motion feedback functions in autonomous motion applications:
+ Lift control
+ Drive motor
+ Steering assembly
+ Redundancy
Examples of Ball Screw Positioning
+ Machine tool placement
+ Industrial lifting jack
+ Printer carriage positioning
TECHNICAL DETAILS
+ Hollow shaft diameter: Diameter 8 mm
+ Shaft loading (axial, radial): 20 N max.
+ Shaft rotational speed: 6000 rpm max.
+ Starting torque (at 20 degrees Celsius): 0,25 Ncm (typical)
+ Bearings life: 109 rev. min.
+ Electrical connections: cable
+ Weight: ~ 100 g (3,5 oz)
ELECTRICAL SPECIFICATIONS
+ Resolution (pulse/rev): 1000
+ Power supply: +5V +/-5%
+ Output circuits: Line Driver (RS422)
+ Output signals: Pulse AB, /AB
+ Counting frequency: 100 kHz max.
+ Consumption: 70 mA (typical)
+ Output current (each channel): 40 mA max.